همراهی با والدین بعد از مهاجرت به استرالیا

تعداد زیادی از متقاضیانی که در سالیان گذشته با آنها در تماس بوده ام در همان اولین جلسات مشاوره از دغدغه های خود در مورد امکان  همراهی پدر یا مادر خود در استرالیا و بعد از مهاجرت به این  کشور صحبت کرده اند . از دوست عزیز که اصرار داشت که در همان ورود اولیه برای مادرش جهت همراهی ویزا دریافت کنم تا دوستانی که در مورد امکان ویزاهای بازنشستگی و سرمایه گذاری و حتی دانشجویی برای پدر یا مادر خود از من سوال پرسیده اند .

تصویب نهایی ویزای ساب کلاس ۸۷۰ باعث شد که این مقاله را جهت تشریح گزینه های متفاوت همراهی پدر و مادر را برای شما نگارش کنم .

ویزاهای توریستی با ساب کلاس ۶۰۰ دارای چند زیر مجموعه هستند که مهمترین آنها Tourism Stream  است که یکی از گزینه های مورد نظر آن به عنوان Family Visit عموما جهت دریافت اجازه سفر والدین استفاده میشود . متاسفانه به دلیل سو استفاده هایی که در سالیان گذشته صورت گرفته ، دولت استرالیا عموما در زمینه ارائه ویزاهای توریستی به اتباع ایرانی سخت گیریهای زیادی دارد . خوشبختانه کمترین میزان سخت گیری در زمینه ارائه ویزاهای توریستی به والدین افراد مقیم در استرالیا صورت میگیرد و در صورتیکه فرزند یا فرزندان فرد متقاضی با ویزاهای قانونی و اقامتی در استرالیا باشند و اقامت خود را از طریق درخواست پناهندگی به دست نیاورده باشند ، عموما با حداقل مدارک ، ویزاهای توریستی جهت دیدار خانواده به ایشان اعطا میگردد.

طبق تجربه ، عموما در نوبت اول درخواست ویزایی با مدت زمان تا حداکثر شش ماهه و عمدتا سه ماهه اعطا میشود . بعد از سفر اول و در صورتیکه فرد متقاضی در زمان تعیین شده به کشور مبدا برگردد ، در نوبتهای بعدی درخواست ویزاهای با مدت بیشتر و تا سه سال اعطا میشود . البته نقطه صعف این نوع ویزاهای سه ساله اینست که شرطی بر روی آنها وحود دارد که متقاضی در هر بازه ۱۸ ماهه تنها ۱۲ ماه حق حضور در خاک استرالیا را دارد و عملا امکان حضور طولانی مدت بیش از یکسال برای والدین برقرار نیست .

چند گزینه متفاوت درخواست اقامت دائم برای والدین وجود دارد که برای همه انها وجود Balance Of Family Test  اجباریست . بدین معنی که فرد متقاضی تنها در صورتی شرایط اخذ اقامت دائم  استرالیا را دارد که تعداد فرزندان مقیم استرالیای او مساوی و یا بیش از بقیه کشورهای دنیا باشد . به جدول زیر دقت فرمایید که چند نمونه را به عنوان مثال ذکر کرده ایم :

تعداد کل فرزندان تعداد فرزندان مقیم در استرالیا تعداد فرزندان خارج از استرالیا آیا شرایط اقدام را دارد
کشور ۱ کشور ۲ کشور ۳
1 1 بله
2 1 1 بله
3 1 2 خیر
3 1 1 1 خیر
4 2 2 بله
4 1 1 1 1 خیر
4 1 2 1 خیر

 

در صورتیکه پدر و مادر شما این شرایط را ندارند ، نگران نباشید . خوشبختانه تمهیدات جدیدی که در ساب کلاس ۸۷۰ دیده شده است امکان حضور طولانی مدت والدین شما در کنار شما را فراهم میکند .

دو نوع ویزای اقامت دائم والدین در لیست ویزاهای استرالیا وجود دارد . نوع اول ،‌ویزاهای عادی است که هزینه پایینی دارد اما به دلیل اینکه در لیست ویزاهای دارای سهمیه سالانه استرالیاست و هر ساله سهمیه محدودی نسبت به متقاضیان موجود برای آن در نظر گرفته میشود ، صف انتظار بسیار طولانی و برای تعداد زیادی از والدین غیر معقول دارد .سهمیه سال گذشته این نوع ویزاها با ساب کلاسهای ۱۰۳ و ۸۰۴ در حدود ۱۵۰۰ نفر بوده است که با در نظر گرفتن صف انتظار بیش از ۵۰ هزار نفره موجود ، انتظاری حدودا ۳۰ ساله را به همراه دارند !!

این نوع ویزاها هزینه ای در حد ۶۰۰۰ دلار دارند که در دو مرحله دریافت میشود .

اگر به دنبال صف انتظار کوتاه تری برای والدین خود جهت اخذ اقامت دائم استرالیا هستید ، ویزاهای شاخه Contributory گزینه مناسب تری برای شما هستند . این ویزاها با دو ساب کلاس عمده ۱۴۳ و ۱۷۳ که یکی از آنها اقامت دائم مستقیم و دیگری اقامت دائم در دو مرحله است ، مقدار زیادی از هزینه های اقامت والدین شما در استرالیا را بر عهده خود شما میگذارند . هزینه ای که در حال حاضر برای این نوع ویزاها در دو یا سه مرحله دریافت میگردد نزدیک به ۴۸ هزار دلار استرالیاست که این ویزاها را تبدیل به یکی از گرانترین انواع اخذ اقامت استرالیا میکنند . البته توجه کنید که هر کدام از ویزاهای اقامت دائم به دلیل اینکه به والدین شما امکان استفاده از خدمات درمانی رایگان و همچنین در صورت نیاز دریافت Pension را میدهند ، بار مالی زیادی بر دولت استرالیا میگذارند . دولت ، حتی گزینه هایی  که با هزینه بالا اعطا میشوند هم تحت فشار مخالفان است . در ابتدای معرفی ویزاهای Contributiry ، صف انتظاری در حد یک تا یک و نیم سال داشتند اما به مرورد این صف انتظار به دلیل بالا رفتن تعداد متقاضیان ،‌طولانی تر شده است که در حال حاضر به نزدیک به چهار سال رسیده است .

و اما خبر داغ این روزها :

 

از بیش از یکسال گذشته ،‌صحبت از معرفی ویزای جدید بوده که به والدین اجازه اقامت موقت طولانی مدت در استرالیا را میدهد . در ابتدا صحبت از بازه های سه ، پنج و ده ساله بود که بعد از کش و قوسهای فراوان در نهایت در اول مارچ ۲۰۱۹ ،‌اداره مهاجرت استرالیا شرایط این نوع ویزا را برای دو بازه سه و پنج ساله معرفی کرد که از ۱۷ آپریل امسال شروع به اعظا خواهد شد .

نکات مهم این نوع ویزا را با صورت تیتر وار برای شما ارائه میکنم :

  • هزینه ویزاهای سه ساله ، پنج هزار دلار و هزینه ویزاهای ۵ ساله ،‌ده هزار دلار است .
  • هزینه به صورت دو مرحله ای پرداخت خواهد شد .
  • نیازی نیست که متقاضی Balance Of Family Test  را داشته باشد و تنها کافیست که یکی از فرزندان او اقامت دائم یا شهروندی استرالیا را داشته باشد .
  • این ویزا اجازه کار ندارد .

 

در صورتیکه اطلاعات بیشتری در مورد این نوع ویزاها نیاز دارید ، با ما در سلکت ویزا در تماس باشید .

 

 

Recent Posts

Leave a Comment

ارتباط با ما

پیام خود را برای وکیل شرکت بفرستید

Start typing and press Enter to search