ویزای نیروی کار ماهر و متخصص استرالیا

توضیحات کلی

دولت استرالیا با برنامه‌ریزی دقیق و سیستم مکانیزه‌ای که برای این ویزا در نظر گرفته‌ است به دنبال جذب نیروی‌ کار ماهر است که با استعداد و توانایی‌هایش بتواند باعث رونق و پیشرفت اقتصادی استرالیا شود. اقدام از طریق این ویزا، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به استرالیا در بین ایرانیان است. اگر رشته‌ی تحصیلی و سابقه‌ی کار شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ( MLTSSL و STSOL ) و تمامی شرایط زیر را با موفقیت می‌گذرانید، می‌توانید برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنید.

جهت اخذ شهروندی استرالیا فرد متقاضی باید شرایط زیر را لحاظ کند:

  • دریافت حداقل امتیاز بر اساس جدول امتیازبندی این ویزا – در حال حاضر 65 امتیاز
  • داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۹ سال
  • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی و حرفه‌ای
  • داشتن حداقل آیلتس ۶ در تمامی مهارت‌های چهارگانه
  • برخورداری از سلامت جسمانی
  • نداشتن سوء پیشینه‌ی کیفری

مدت زمان پروسه‌ی مهاجرت به استرالیا از طریق این ویزا به عوامل مختلفی از جمله رشته‌ی شغلی، امتیاز، نمره‌ی زبان و …. وابسته است و برای هر پرونده با پرونده‌ی دیگر می‌تواند متفاوت باشد ولی به صورت معمول، این پروسه از ۳ ماه تا ۱۶ ماه می‌تواند به طول انجامد. چنانچه پروسه‌ی شما موفقیت‌آمیز به ویزا ختم شود، دولت استرالیا به شما یکی از ویزاهای زیر را ارائه می‌کند که شما با در دست داشتن این ویزاها می‌توانید در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنید و اگر اقامت دائم داشته باشید از مزایای دیگری مانند بیمه‌ی خدمات درمانی بهره‌مند شوید.

سازمان TRA مسئولیت ارزیابی مدارک متقاضیانی را دارد که از مسیر رشته‌های فنی و حرفه‌ای مانند مکانیک، تکنسین برق، آرایشگر، جوشکار و … برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنند. پروسه‌ی ارزیابی این سازمان به صورت کاغذی و ارسال مدارک از طریق پست می‌باشد و معمولا بین ۶ تا ۸ هفته تا دریافت نامه‌ی ارزیابی مثبت زمان خواهد برد. هزینه‌ی ارزیابی توسط این سازمان در حال حاضر ۱۰۰۰ دلار استرالیا است.

انجمن کامپیوتر استرالیا مسئول ارزیابی مدارک متقاضیانی است که یا فارغ‌التحصیل رشته‌های کامپیوتری هستند یا دارای مدرک بین‌المللی کامپیوتر و یا مدرک تحصیلی غیر مرتبط اما سابقه کار مرتبط با کامپیوتر دارند. پروسه‌ی ارزیابی مدارک توسط این سازمان به صورت آنلاین انجام می‌شود و معمولاً دو هفته به طول می‌انجامد. هزینه‌ی ارزیابی با توجه به نوع و تعداد مدرک تحصیلی و کاری متقاضی می‌تواند از ۵۰۰ دلار تا ۷۰۰ دلار استرالیا متغیر باشد.

درصد بالایی از مشاغل مورد نیاز استرالیا توسط سازمان VETASSESS ارزیابی می‌شود. این سازمان مسئولیت ارزیابی مشاغل حرفه‌ای مانند حسابرس داخلی، مسئول فروش، مسئول خدمات پس از فروش و … را به عهده دارد. پروسه‌ی ارزیابی مدارک در این سازمان معمولاً سه ماه به طول می‌انجامد و هزینه‌ی ارزیابی در حال حاضر ۸۱۰ دلار استرالیا است.

این سازمان مسئول رسیدگی به مدارک مهندسانی است که رشته‌ی آن‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا به عنوان مهندس آورده شده‌است. مهندسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند در گام اول باید مدارک مورد نیاز این سازمان جهت ارزیابی را ارسال نمایند و مدارک خود را در سازمان مهندسی استرالیا ارزشیابی کنند. اگر فرد متقاضی در هنگام ارسال مدارک، نمره‌ی حداقل ۶ آیلتس یا معادل تافل در هر مهارت را داشته باشد، ارزیابی مدارک فرد در حالت سریع تقریباً دو هفته به طول می‌انجامد و در حالت عادی این پروسه می‌تواند تا چهار ماه نیز به طول انجامد. هزینه‌ی ارزیابی با توجه به پکیج درخواستی می‌تواند از ۷۵۰ دلار استرالیا تا ۱۵۰۰ دلار متغیر باشد.

ویزای اقامت موقت کلاس ۴۷۶ مخصوص فارغ‌التحصیلان دانشگاه امیرکبیر و دانشگاه تهران می‌باشد و به متقاضی این اجازه را می‌دهد که ۱۸ ماه در استرالیا زندگی کنند. شرایط اخذ این ویزا به شرح زیر است:

– متقاضی باید زیر ۳۱ سال سن داشته باشد

– فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی باشد

– حداقل نمره‌ی آیلتس اورال ۶ داشته باشد

– بیشتر از دو سال از فارغ‌التحصیلی نگذشته باشد

متقاضی برای دریافت این ویزا باید حداقل 55 امتیاز کسب کند تا بتواند با ۱۰ امتیاز اسپانسری مناطق خاص و یا اقوام ساکن در مناطق خاص استرالیا به حداقل امتیاز 65 برسد.

این ویزا یک ویزای موقت با قید و شرط می‌باشد به این‌صورت که به متقاضی این اجازه را می‌دهد ۴ سال در استرالیا زندگی کند. دارندگان این ویزا از امکانات اقامت موقت مانند تحصیل رایگان در استرالیا و بیمه‌ی خدمات درمانی برخوردار نیستند.

مهمترین ویژگی این نوع ویزا برای دارندگان آن اینست که بعد از دوسال زندگی در مناطق تعیین شده که یکسال آن را به صورت تمام وقت به کار مشغول باشند ، میتوانند درخواست مستقیم اقامت دایم استرالیا را ارایه کنند .

متقاضی برای دریافت این ویزا باید بدون امتیازات اسپانسری بتواند حداقل 65 امتیاز دریافت کند. افرادی که موفق به دریافت این ویزا و اقامت دائم می‌شوند می‌توانند به همراه همسر و فرزندان خود

– بدون هیچ قید و شرطی در هر نقطه از استرالیا زندگی کنند

– در مراکز فنی، دانشگاه‌ها و مدارس استرالیا تحصیل نمایند

– از بیمه‌ی خدمات درمانی و دارویی استفاده نمایند

– اسپانسر دیگر اعضای خانواده‌ی خود شوند

– در هر نقطه از استرالیا مشغول به کار شوند

متقاضی برای دریافت این ویزا باید حداقل 60 امتیاز دریافت کنند تا بتوانند با 5 امتیاز اسپانسر ایالتی به حداقل امتیاز 65 برسند. افرادی که موفق به دریافت این ویزا و اقامت دائم می‌شوند می‌توانند به همراه همسر و فرزندان خود

– بدون هیچ قید و شرطی در هر نقطه از استرالیا زندگی کنند (شرط اخلاقی جهت دو سال اولیه زندگی در ایالت اسپانسر کننده)

– در مراکز فنی، دانشگاه‌ها و مدارس استرالیا تحصیل نمایند

– از بیمه‌ی خدمات درمانی و دارویی استفاده نمایند

– اسپانسر دیگر اعضای خانواده‌ی خود شوند

دریافت ارزیابی از سازمان ارزیابی مربوطه

در مرحله‌ی اول از پروسه‌ی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای نیروی کار، می‌بایست بعد از جمع‌آوری مدارک متقاضی، آن‌ها را برای ارزیابی به سازمان ارزیابی مربوط به رشته‌ی شغلی در نظر گرفته شده برای فرد ارسال کرد. مدت زمان ارزیابی مدارک به عواملی مانند سازمان ارزیابی، زمان ارسال مدارک، حجم و کیفیت مدارک بستگی دارد و معمولاً بین 2 هفته تا 4 ماه به طول می‌انجامد. هزینه‌ی ارزیابی نیز در هر سازمان متفاوت است. در زیر تعدادی از سازمان‌های ارزیابی آورده شده‌اند.

ثبت EOI

بعد از دریافت ارزیابی مثبت از سازمان ارزیابی مربوطه، نوبت به پر کردن EOI در سامانه‌ی الکترونیکی و خودکار SkillSelect می‌رسد. بعد از ساختن نام کاربری و ورود به این سامانه، می‌بایست اطلاعات دقیق خود و تمامی همراهان را وارد کنید و بعد از تکمیل کردن فرم، این سامانه به صورت خودکار امتیازات شما را محاسبه می‌کند و اگر به حداقل امتیاز که در حال حاضر ۶۰ امتیاز است، رسیده باشید، پرونده‌ی شما وارد صف به منظور دریافت دعوت‌نامه از طرف اداره مهاجرت استرالیا می‌شود. لازم به ذکر است این مرحله کاملاً رایگان بوده و هیچگونه هزینه‌ای توسط دولت استرالیا از شما گرفته نمی‌شود.

درخواست اسپانسر ایالتی

این مرحله به صورت همزمان با مرحله‌ی ثبت EOI برای متقاضیانی انجام می‌شود که نیاز به اخذ اسپانسر ایالتی دارند بدان معنا که که رشته‌ی شغلی آن‌ها فقط در لیست MLTSSL وجود دارد یا اینکه به حداقل امتیاز مورد نیاز جهت دریافت دعوتنامه ویزای ۱۸۹ بدون دریافت امتیاز اسپانسری نرسیده‌اند. هر ایالت برای ارائه‌ی اسپانسری، شرایط خاص خود را دارد، برای بعضی ایالت‌ها در سامانه‌ی SkillSelect همزمان با ثبت EOI درخواست اسپانسری ارسال می‌شود ولی برای بعضی ایالت‌ها می‌بایست مستقیماً از طریق سایت همان ایالت اقدام به درخواست اسپانسری نمود. هزینه‌ی دریافت اسپانسری برای هر ایالت متفاوت است.

لاج کردن پرونده در اداره مهاجرت

بعد از دریافت دعوتنامه از اداره‌ی مهاجرت، نوبت به تشکیل پرونده در این اداره میرسد. تمامی فرآیند تشکیل پرونده تا صدور ویزا به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مرحله باید تمامی مدارک متقاضی و همراهانش با حزییات کامل به همراه نامه‌ی ارزیابی در هنگام تشکیل پرونده ارسال شود. هزینه‌ی تشکیل پرونده برای متقاضی ۳۶۰۰ دلار استرالیا است و به ازای هر همراه بالای ۱۸ سال ۱۸۰۰ دلار استرالیا و هر همراه زیر ۱۸ سال می‌بایست ۹۰۰ دلار استرالیا به اداره‌ی مهاجرت پرداخت نماید.

پیگیری تا زمان صدور ویزا

بعد از تشکیل پرونده در اداره‌ی مهاجرت، باید صبر کرد تا مسئول رسیدگی به پرونده مشخص شود تا متقاضی بتواند از طریق آن مسئول، پیگیر پرونده‌ی مهاجرتی خود شود. در این مرحله از متقاضی خواسته می‌شود که نقصی مدارک خود را در صورت وجود تکمیل کند. گواهی عدم سوء پیشینه و انجام تست‌های پزشکی در این مرحله از متقاضی خواسته می‌شود. اگر تمامی این مراحل بدون مشکل سپری شوند، بعد از گذشت ۲ تا ۸ ماه ویزای فرد صادر می‌گردد.

جدول امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای نیروی کار ماهر و متخصص

فاکتور توضیحات امتیاز
 سن 18-24 سال 25
25-32 سال 30
33-39 سال 25
40-44 سال 15
 نمره‌ی زبان  نمره‌ی 6 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 0
 نمره‌ی 7 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 10
 نمره‌ی 8 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 20
 سابقه کار خارج از استرالیا  سه سال سابقه کار مرتبط 5
 پنج سال سابقه کار مرتبط 10
هشت سال سابقه کار مرتبط 15
 سابقه کار داخل استرالیا  یک سال سابقه کار مرتبط 5
 سه سال سابقه کار مرتبط 10
 پنج سال سابقه کار مرتبط 15
 هشت سال سابقه کار مرتبط 20
 مدرک تحصیلی دکتری 20
 فوق لیسانس و لیسانس 15
فوق دیپلم و مدارک افتخاری معادل 10
تحصیل در استرالیا هر مدرک تحصیلی که داخل استرالیا صادر شود 5
 دیگر فاکتورها امتیاز همسر 5
مدرک مترجمی ناتی 5
تحصیل در مناطق کم‌جمعیت استرالیا 5
 اسپانسری  اسپانسری ایالتی برای ویزای 190 5
اسپانسری خویشاوندی و مناطق دور‌افتاده برای ویزای 489 10
ارتباط با ما

پیام خود را برای وکیل شرکت بفرستید

Start typing and press Enter to search