ویزای نیروی کار استرالیا

توضیحات کلی

دولت استرالیا با برنامه‌ریزی دقیق و سیستم مکانیزه‌ای که برای ویزای کار استرالیا در نظر گرفته است به دنبال جذب نیروی کار ماهر است که با استعداد و توانایی‌هایش بتواند باعث رونق و پیشرفت اقتصادی استرالیا شود. اقدام برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا ، یکی از محبوب‌ترین روش‌های مهاجرت به استرالیا در بین ایرانیان است. اگر رشته‌ی تحصیلی و سابقه‌ی کار شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ( MLTSSL و STSOL ) و تمامی شرایط زیر را با موفقیت می‌گذرانید، می‌توانید برای مهاجرت به استرالیا اقدام کنید.

جهت اخذ شهروندی استرالیا فرد متقاضی باید شرایط زیر را لحاظ کند:

  • دریافت حداقل امتیاز بر اساس جدول امتیازبندی ویزای کار استرالیا – در حال حاضر 65 امتیاز
  • داشتن حداقل ۱۸ و حداکثر ۴۹ سال
  • داشتن مدرک دانشگاهی یا مدرک فنی و حرفه‌ای
  • داشتن حداقل آیلتس ۶ در تمامی مهارت‌های چهارگانه
  • برخورداری از سلامت جسمانی
  • نداشتن سوء پیشینه‌ی کیفری

مدت زمان پروسه‌ی مهاجرت به استرالیا از طریق این ویزا به عوامل مختلفی از جمله رشته‌ی شغلی، امتیاز، نمره‌ی زبان و …. وابسته است و برای هر پرونده با پرونده‌ی دیگر می‌تواند متفاوت باشد ولی به صورت معمول، این پروسه از ۳ ماه تا ۱۶ ماه می‌تواند به طول انجامد. چنانچه پروسه‌ی شما موفقیت‌آمیز به ویزا ختم شود، دولت استرالیا به شما یکی از ویزاهای زیر را ارائه می‌کند که شما با در دست داشتن این ویزاها می‌توانید در استرالیا زندگی، کار و تحصیل کنید و اگر اقامت دائم داشته باشید از مزایای دیگری مانند بیمه‌ی خدمات درمانی بهره‌مند شوید.

این بخش از مقاله مربوط می شود به موضوع مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا و همان طور که بارها درمورد ویزای کار استرالیا صحبت کرده ایم و می دانید اداره مهاجرت استرالیا تعداد زیادی ویزای کار را با شرایط مختلف ارائه کرده است . ویزای 476 استرالیا جزء ویزاهای کار استرالیا محسوب می شود در مواردی هم با ویزای مهارتی استرالیا و یا ویزای تخصص استرالیا نیز معرفی می شوند. ویزای 476 استرالیا جزء ویزاهای با اقامت موقت استرالیا محسوب می شود که به دارندگان خود این اجازه را می دهد تا در استرالیا به صورت موقت و به مدت 18 ماه در استرالیا کار و زندگی کنند.

 

هدف از ایجاد ویزای 476 استرالیا  

دولت استرالیا در اقدامی جهت جذب افراد با استعداد و متخصص ویزای 476 استرالیا را ارائه کرده است و از این رو ویزای 476 استرالیا با نام ویزای فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص نیز از آن نام برده می شود . اداره مهاجرت استرالیا در لیستی نام 36 دانشگاه مورد تایید در دنیا را اعلام کرده است که خوشبختانه در این بین نام دو دانشگاه تهران و امیرکبیر نیز جزء این لیست است و به فارغ التحصیلان در رشته های مهندسی این اجازه را می دهد تا برای ویزای کار استرالیا از طریق ویزای 476 اقدام کنند و اقامت موقت استرالیا را دریافت کنند.

 

شرایط ویزای 476 استرالیا

متقاضی باید زیر ۳۱ سال سن داشته باشد.

فارغ‌التحصیل رشته‌ی مهندسی از دانشگاه های مورد تایید اداره مهاجر استرالیا ( دانشگاه تهران و امیرکبیر) باشد.

حداقل نمره‌ی آیلتس اورال ۶ داشته باشد(و یا معادل آن در دیگر آزمون های زبان انگلیسی مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا ).

بیشتر از دو سال از فارغ‌التحصیلی نگذشته باشد.

 

مزایایی ویزای کار استرالیا 476

ویزای 476 استرالیا مختص فارغ التحصیلان دانشگاه های خاص دارای مزایایی است که اکثر فارغ التحصیلان رشته های  مهندسی از دانشگاه های تهران و امیرکبیر را برای اخذ آن وسوسه می کند با ما همراه باشید تا تعدادی از مزایای ویزای 476 استرالیا را برای شما بازگو کنیم :

اصلی ترین مزیت ویزای 476 استرالیا این است که به شما 18 ماه اقامت استرالیا را می دهد و شما می توانید بعد از کسب شرایط لازم برای اقامت دائم استرالیا اقدام کنید.

اجازه کار تمام وقت در استرالیا

اجازه تحصیل در استرالیا

می توانید به استرالیا رفت و آمد کنید.

در این قسمت به معرفی ویزای 489 استرالیا می پردازیم. متقاضیان بسیاری هستند که قصد مهاجرت به استرالیا را از طریق ویزای کار استرالیا را دارند و از سویی نتوانسته اند امتیاز لازم را برای ویزای کار استرالیا 189 و همچنین ویزای کار استرالیا 190 کسب کنند زیرا همان طور که می دانید ویزای کار استرالیا دارای سیستم امتیاز بندی می باشد و متقاضیان آن باید به یک حد نصاب برای ویزای کار استرالیا برسند به همین منظور این متقاضیان که تعداد کمی هم ندارند به سمت اخذ ویزای 489 استرالیا می آیند زیرا ویزای کار استرالیا 489 یک ویزا با شرایط اقامت موقت اسپانسر مناطق کم جمعیت و اسپانسر فامیلی می باشد.

متقاضیان ویزای کار استرالیا که امتیاز کافی را برای ویزای با اقامت دائم استرالیا را کسب نکرده اند می توانند با کسب 55 امتیاز و از سویی با ۱۰ امتیاز اسپانسری مناطق خاص و یا اقوام ساکن در مناطق خاص استرالیا به حداقل امتیاز 65 برسد تا بتوانند برای ویزای 489 استرالیا اقدام کنند. ویزای کار استرالیا 489 یک ویزا با شرایط اقامت موقت استرالیا می باشد که به دارندگان خود این اجازه را می دهد تا به مدت 4 سال در استرالیا زندگی و کار کنند. نکته ای که باید به آن توجه کنید در ویزای 489 استرالیا این است که شرط صدور ویزای کار استرالیا 489 تعهدی است که متقاضی به یکی از ایالت های استرالیا می دهد که به مدت 2 سال اول ورودش در آن ایالت خاص کار و زندگی کند.

 

شرایط لازم برای ویزای 489 استرالیا

شرط اول ویزای 489 استرالیا این است که یک ایالت و یا یکی از مناطق کم جمعیت استرالیا و یا یکی از اقوام دارای صلاحیت اسپانسرتان شود.

شغل شما با مدرک تحصیلی مرتبط باشد و از سویی شغل شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا موجود باشد.

سابقه کاری شما از سازمانهای ارزیابی مدارک استرالیا ، ارزیابی مثبت دریافت کند.

امتیاز 65 را از جدول امتیاز بندی ویزای کار استرالیا کسب کنید دقت کنید برای ویزای 489 استرالیا 10 امتیاز بابت اسپانسر مناطق کم جمعیت و یا اسپانسر فامیلی داده می شود.

سن شما در هنگام دعوت برای ویزای 489 استرالیا باید کمتر از ۴۵ سال باشد.

تسلط قابل قبولی به زبان انگلیسی داشته باشید.

 

مزایای ویزای 489 استرالیا

اقامت موقت استرالیا به مدت 4 سال

اجازه انجام کار تمام وقت در استرالیا

امکان تحصیل در استرالیا

امکان رفت و آمد به استرالیا

و اصلی ترین ویژگی این ویزا این است که شما در صورت کسب شرایط لازم می توانید برای ویزا های اقامت دائم استرالیا مینند ویزای 887 استرالیا اقدام کنید.

اگر از متقاضیانی که قصد مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا را دارند سوال کنید در اکثر موارد اعلام کنند بهترین روش مهاجرت به استرالیا ویزای 189 استرالیا می باشد. در بخش می خواهیم به بررسی ویزای کار استرالیا 189 بپردازیم و اینکه منظور از ویزای 189 استرالیا یک ویزای مستقل استرالیا چیست با ما همراه باشی.

همان گونه که در قسمت بالا اشاره کردیم یکی از بهترین راه های مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای 189 استرالیا می باشد. زیرا متقاضیان ویزای 189 استرالیا از همان ابتدا با اقامت دائم استرالیا و یا به عبارتی PR استرالیا وارد این کشور می شوند. ویزای کار استرالیا کلاس 189 یک ویزای مستقل استرالیا محسوب می شود به این صورت که شما باید برای این ویزا 65 امتیاز خالص بدون اسپانسر  و کارفرما کسب کنید و این امتیاز را فقط براساس توانایی ها و تخصص خود باید کسب کنید.

 

شرایط ویزای 189 استرالیا

مهارت و تخصص شما باید در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا موجود باشد.

سن شما برای اخذ ویزای 189 استرالیا باید کمتر 45 سال باشد.

حداقل امتیاز 65 را از جدول امتیاز بندی ویزای کار استرالیا کسب کنید.

سطح زبان انگلیسی شما برای ویزای کار استرالیا 189 باید آیلتس 6 و یا معادل آن در دیگر آزمون های مورد تایید استرالیا باشد.

سوابق کاری شما باید توسط سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا مورد ارزشیابی مثبت قرار گیرد.

 

مزایای ویزای 189 استرالیا

در این بخش به بررسی مزایای ویزای کار استرالیا 189 می پردازیم مواردی که دلیل محبوبیت ویزای 189 استرالیا می باشد بس با ما همراه باشید.

اولین و اصلی ترین مزیت ویزای 189 استرالیا اقامت دائم آن در بدو ورود می باشد و بدون هیچ قیدو شرطی در هر نقطه از استرالیا زندگی کنید . دارای PR استرالیا

اجازه کار تمام وقت در استرالیا به شما و اعضای خانواده

اجازه تحصیل در استرالیا برای شما و اعضای خانواده

استفاده از خدمات درمانی و بهداشتی رایگان استرالیا Medicare

بعد از کسب شرایط لازم برای اخذ شهروندی استرالیا اقدام کنید.

به مدت 5 سال به استرالیا رفت و آمد کنید.

اسپانسر دیگر اعضای خانواده خود شوید.

آخرین ویزای کار استرالیا که قصد بررسی آن را دارم ویزای 190 استرالیا می باشد. ویزای 190 استرالیا یک ویزای با شرایط اقامت دائم استرالیا می باشد اگر قصد مهاجرت به استرالیا را از طریق ویزای کار استرالیا را دارید این ویزای 190 استرالیا می تواند گزینه مناسبی باشد . ویزای کار استرالیا 190 یک ویزای امتیازی محسوب می شود و شما باید حداقل 65 امتیاز از جدول امتیاز بندی ویزای کار استرالیا کسب کنید . ویزای 190 استرالیا یک ویزا با شرایط اسپانسر ایالتی می باشد و به متقاضیان خود این اجازه را می دهد تا با کسب حداقل 60 امتیاز و دریافت 5 امتیاز اسپانسر ایالتی به حداقل 65 امتیاز لازم برسند و برای ویزای کار استرالیا 190 اقدام کنند. ویزای 190 استرالیا تقریبا شرایط مشابه با ویزای کار استرالیا 189 دارد و تنها نکته آن این است که متقاضی باید یک اسپانسر ایالتی داشته باشد و یک ویزای مستقل محسوب نمی شود.

 

شرایط ویزای 190 استرالیا

اولین شرط این است که ایالت اسپانسر شما شود.

شغل و رشته انتخابی شما در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا موجود باشد.

سن شما برای ویزای کار استرالیا 190 باید کمتر از 45 سال باشد.

سابقه کار شما با مدرک تحصیلی ارائه شده مطابقت داشته باشد.

براساس جدول امتیاز بندی ویزای کار استرالیا شما باید 65 امتیاز کسب کنید.

کسب ارزیابی مثبت برای سوابق کاری توسط سازمان ارزیاب مدارک استرالیا

دارای سطح زبان انگلیسی مناسبی باشید برای ویزای کار استرالیا 190 باید حداقل آیلتس 6 و یا معادل آن در دیگر آزمون ها باشید.

 

 مزایای ویزای 190 استرالیا

کسب اقامت دائم استرالیا از همان ابتدا

بدون هیچ قید و شرطی در هر نقطه از استرالیا زندگی کنند (شرط اخلاقی جهت دو سال اولیه زندگی در ایالت اسپانسر کننده)

تحصیل در استرالیا

امکان انجام کار تمام وقت در استرالیا

استفاده رایگان از خدمات پزشکی درمانی و بهداشتی در استرالیا مدیکر

اسپانسر اعضای خانواده خود شوید.

در صورت واجد شرایط بودن برای اخذ شهروندی استرالیا اقدام کنید.

سازمان ارزیاب مدارک استرالیا

ما در این بخش قصد داریم به بررسی سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا بپردازیم و به سوالات شما در این زمینه پاسخ دهیم ، سوالاتی در مورد انواع سازمان ارزیاب مدارک استرالیا ، هزینه های سازمان ارزیاب مدارک استرالیا ، اصلی ترین سازمان ارزیاب مدارک استرالیا ، هزینه های سازمان های ارزیاب مدارک استرالیا و دیگر سوالات مربوط به سازمان ارزیاب مدارک استرالیا را مورد بررسی و پاسخ آن را در اختیار شما متقاضیان عزیز قرار دهیم.

اولین سوالی که برای هر متقاضی در زمینه مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا پیش می آید این است که سازمان ارزیاب مدارک استرالیا چیست و کجاست و یا اینکه چه سازمانی مسئول رسیدگی به مدارک من است . افرادی که برای ویزای کار استرالیا اقدام می کنند نیاز به این دارند که در گام نخست مدرک تحصیلی و همچنین سابقه کار خود را مورد ارزیابی قرار دهند تا به نوعی از این طریق بتوانند صحت مدرک تحصیلی و همچنین سابقه کار خود را برای اراده مهاجرت استرالیا اثبات کنند و نشان دهد برای آن شغل صلاحیت و تجربه کافی را دارد. در این میان دولت استرالیا سازمان های ارزیاب مدارک بسیاری را معرفی کرده است که شما بر حسب مدرک تحصیلی و نوع شغل انتخابی یک سازمان ارزیابی مدارک از استرالیا را انتخاب می کنید و اسناد و مدارک خورد را برای ارزیابی به آن سازمان ارائه می کنید و مدت زمانی را در انتظار می مانید تا از سازمان ارزیابی مدارک استرالیا نتیجه مثبت ( و یا اسسمنت assessment مثبت ) دریافت کنید و هر سازمان ارزیاب دستورالعمل ها و استانداردهای متفاوتی برای ارزیابی مدارک دارد . دقت کنید این سازمان ها هیچ وظیفه ای در امر پیدا کردن شغل و یا معرفی آن به شما ندارند.

وظایف سازمان ارزیاب مدارک استرالیا

همان گونه که از نام آن مشخص است اصلی ترین وظیفه سازمان ها ارزیابی مدارک شما می باشد و از این طریق به سوالات اداره مهاجرت استرالیا پاسخ می دهند سوالاتی مانند

آیا متقاضیان ویزای کار استرالیا حداقل نیازهای اولیه برای آن رشته و شغل و یا کد شغلی انتخابی را دارند؟

آیا تخصص و تحصیلات این افراد در استرالیا کارایی دارد و یا در استرالیا مورد قبول است ؟

آیا مدارک ارائه شد توسط فرد کافی می باشد و یا اینکه نیاز به ارائه اسناد بیشتری دارد ؟

آیا به ارائه سابقه کار نیاز دارد ؟ و یا بعد از بررسی و کسر سابقه کار توسط سازمان خالص سابقه کار متقاضی ویزای کار استرالیا چقدر می شود؟

و دیگر سوالات

طریقه پیدا کردن نام سازمان ارزیاب مدارک استرالیا 

بسیاری از متقاضیان برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا با مشکل نام سازمان ارزیاب مواجه هستند و نمی دانند که چه سازمانی مسئولیت ارزیابی مدارک آنها را بر عهد دارد پاسخ به این سوال ساده می باشد شما هنگام انتخاب شغل خود از لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا می توانید نام سازمان ارزیاب مورد نظر را در کنار آن شغل و رشته نیز مشاهده کنید. نکته مهم این است که برای بعضی از رشته ها و شغل ها می تواند دو سازمان ارزیاب مدارک استرالیا وجود داشته باشد این بخش تیم سلکت ویزا که از یک تیم مشاوره بسیار قوی و با تجربه بهره می برد می تواند با استفاده از تجربه و تحلیل های چند سال گذشته هر رشته شغلی توسط هر سازمان ارزیاب مدارک در استرالیا بهترین گزینه ممکن را برای هر کد شغلی برای متقاضیان خود معرفی کند.

AACA Architects Accreditation Council of Australia Inc
AASW Australian Association of Social Workers
ACOPRA/APC Australian Council of Physiotherapy Regulating Authorities Ltd/Australian Physiotherapy Council
ACPSEM Australasian College of Physical Scientist and Engineers in Medicine
ACS Australian Computer Society
ACWA Australian Community Workers Association
ADC Australian Dental Council
AIM Australian Institute of Management
AIMS Australian Institute of Medical Scientists
AIQS Australian Institute of Quantity Surveyors
AIR Australian Institute of Radiography
AITSL Australian Institute for Teaching and School Leadership
AMSA Australian Maritime Safety Authority
ANMAC Australian Nursing and Midwifery Accreditation Council
ANZOC Australian and New Zealand Osteopathic Council (name changed to Australasian Osteopathic Accreditation Council)
ANZSNM Australian and New Zealand Society of Nuclear Medicine
APharmC Australian Pharmacy Council
APodC/ANZPAC Australasian Podiatry Council/Australian and New Zealand Podiatry Accreditation Council Inc.
APS Australian Psychological Society
AVBC Australasian Veterinary Boards Council Inc.
CASA Civil Aviation Safety Authority
CCEA Council on Chiropractic Education Australasia Inc.
CPAA Certified Practicing Accountants Australia
DAA Dieticians Association of Australia
Engineers Australia Institution of Engineers, Australia
ICAA Institute of Chartered Accountants of Australia (name changed to Chartered Accountants Australia and New Zealand)
IPA Institute of Public Accountants
NAATI National Accreditation Authority for Translators and Interpreters
OCANZ Optometry Council of Australia and New Zealand
OTC Occupational Therapy Council
SLAA State Legal Admission Authority
SPA Speech Pathology Association of Australia
SSSI Surveying and Spatial Sciences Institute
TRA Trades Recognition Australia
VETASSESS Vocational Education and Training Assessment Services

ما برای افرادی که قصد و هدف مهاجرت به استرالیا را با مدرک فنی و حرفه ای دارند پیشنهاد می کنیم این بخش را مطالعه کنند. اگر شما دارای مدرک فنی و حرفه ای هستید و از سویی دیگر سابقه کار فنی دارید و از طرفی شغل انتخابی و یا کدشغلی مورد نظرتان در لیست مشاغل مورد نظر استرالیا موجود می باشد مطمئنا برای ارزیابی سابقه کار و مدرک تحصیلی خود با نام سازمان ارزیابی مدارک استرالیا TRA ( سازمان تی آر ای استرالیا ) رو به رو خواهید شد. برای مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا سازمان های ارزیاب بسیاری وجود دارد که در این بین سازمان فنی و حرفه ای استرالیا TRA  تی آر ای مسئول ارزیابی مدارک افرادی است که در داخل و یا خارج از کشور استرالیا دارای مدرک فنی و حرفه ای هستند. سازمان تی آر ای استرالیا ( سازمان TRA استرالیا ) در حال حاضر بررسی 130 رشته را برعهده دارد. پروسه‌ی ارزیابی این سازمان به صورت کاغذی و ارسال مدارک از طریق پست می‌باشد و معمولا بین ۶ تا ۸ هفته تا دریافت نامه‌ی ارزیابی مثبت زمان خواهد برد. هزینه‌ی ارزیابی توسط این سازمان در حال حاضر ۱۰۰۰ دلار استرالیا است.

 

ارزیابی مدارک توسط سازمان تی آر ای استرالیا | سازمان TRA استرالیا

سازمان تی آر ای  استرالیا به دو طریق ارزیابی مدارک متقاضیان ویزای کار استرالیا را انجام می دهد.

روش اول OSAP نام دارد و روش دوم MSA نام دارد که براساس شرایط شما یک روش انتخاب می شود که در ادامه توضیح می دهیم.

 

روش OSAP در سازمان تی آر ای استرالیا

اگر رشته شما جزء رشته های کابینت ساز، ریخته گری با ماشین آلات فلزی ، نجار، سازنده دیگ بخار، آرایشگر ، آشپز، شکل دهنده فلز، تنظیم کننده جوشکار ، خدمات نجاری ، بنا ، شکل دهنده فلزات، جوشکار فشار قوی، شکل دهنده ورقه های فلزی در کارگاه و … است ارزیابی مدارک شما از طریق روش OSAP در سازمان تی آر ای استرالیا انجام می گیرد.

ارزیابی مدارک شما در این روش در سازمان ارزیابی مدارک TRA استرالیا به این صورت است که در ابتدای امر شما مدارک خود را به یکی از مراکز مورد تایید سازمان TRA استرالیا ارسال می کنید ( دانشگاه ویکتوریا استرالیا ) و در صورت تایید و قبول شدن به مرحله دوم از ارزیابی می روید که این مرحله معمولا شامل یک مصاحبه به زبان انگلیسی می باشد.

نکته مهم این روش در این قسمت است که اگر مراحل آزمون و مصاحبه را به صورت موفق پشت سر بگذارید دو حالت پیش می آید که بیان می کنیم آن را

اگر مراحل را به صورت مثبت پشت بگذارید و رشته انتخابی شما نیاز به دوره های و لایسنس های خاصی در استرالیا نداشته باشد بهترین حالت ممکن است و شما فقط با در دست داشتن مدارک معادل کاردانی استرالیا برای ویزای کار استرالیا اقدام کنید .

ولی در صورتی که رشته تحصیلی و کدشغلی انتخابی شما جزء مواردی باشد که در استرالیا نیاز به گذراندن دوره و گرفتن لایسنس مورد نظر داشته باشد به متقاضی مدرکی به نام OTSR داده می شود که با آن متقاضیان ویزای کار استرالیا می توانند به صورت موقت وارد استرالیا شد و در دوره های مورد نظر شرکت کرده و به این طریق گواهی لازم را برای آن کد شغلی دریافت کنید و به این صورت مدرک شما معادل استرالیا می شود.

 

روش MSA در سازمان تی آر ای استرالیا

اگر رشته شما خارج از رشته های ذکر شده باشد ارزیابی مدارک شما از طریق MSA انجام می شود.

تیم مشاوران سلکت ویزا می تواند به شما در این زمینه راهنمایی های کاملی را بکند تا شما بهترین انتخاب را برای ادامه پروسه خود انجام دهید.

 

سازمان بعدی از سازمان های ارزیابی مدارک استرالیا را به سازمان کامپیوتر استرالیا و یا سازمان ACS استرالیا اختصاص می دهیم. سازمان کامپیوتر استرالیا ( سازمان ACS استرالیا ) مسئول ارزیابی مدارک متقاضیانی است که یا فارغ‌التحصیل رشته‌های کامپیوتری هستند یا دارای مدرک بین‌المللی کامپیوتر و یا مدرک تحصیلی غیر مرتبط اما سابقه کار مرتبط با کامپیوتر دارند. پروسه‌ی ارزیابی مدارک توسط این سازمان به صورت آنلاین انجام می‌شود و معمولاً دو هفته به طول می‌انجامد. هزینه‌ی ارزیابی با توجه به نوع و تعداد مدرک تحصیلی و کاری متقاضی می‌تواند از ۵۰۰ دلار تا ۷۰۰ دلار استرالیا متغیر باشد. اگر شما هم جزء این دسته از مهندسان هستید توصیه می کنم تا انتها با ما همراه باشید.

 

نحوه ارزیابی مدارک در سازمان کامپیوتر استرالیا ACS

 

سازمان کامپیوتر استرالیا برای ارزیابی مدارک شما برای شروع مدرک تحصیلی شما را مورد بررسی و ارزیابی قرار می دهد با نظام آموزشی استرالیا و مدرک شما تطبیق و همسانسازی می دهد و بعد از آن واحدهای پاس شده توسط شما را مورد بررسی قرار می دهد به این شکل که هر واحد پاس شده شما را مورد ارزیابی قرار می دهد تا مشخص شود که آیا این واحد جزو تخصص ICT است یا خیر ، این نتیجه ارزیابی معلوم می کند که صلاحیت شما در حد ICT MAJOR یا ICT MINOR است یا اینکه تعداد دروس پاس شده در رشته علوم کامپیوتر به حد کافی نیست. در مرحله آخر از ارزیابی مدارک توسط سازمان کامپیوتر استرالیا نوبت به سوابق کاری شما می رسد که براساس موارد ذکر شده خالص سابقه کار مرتبط شما تعیین می شود.

درصد بالایی از مشاغل مورد نیاز استرالیا توسط سازمان VETASSESS استرالیا ارزیابی می‌شود. سازمان وت اسس استرالیا مسئولیت ارزیابی مشاغل حرفه‌ای مانند حسابرس داخلی، مسئول فروش، مسئول خدمات پس از فروش و … را به عهده دارد اینگونه باید گفت که سازمان وت اسس استرالیا طیف بسیار گسترده ای از مشاغل و رشته های حرفه ای را مورد ارزیابی و بررسی قرار می هد. از جذابیت های و ویژگی های مثبت سازمان وت اسس استرالیا این است که شما نیاز به مدرک زبان انگلیسی ندارید و همین امر باعث افزایش سرعت کار شما می شود. پروسه‌ی ارزیابی مدارک در این سازمان معمولاً سه ماه به طول می‌انجامد و هزینه‌ی ارزیابی در حال حاضر ۸۱۰ دلار استرالیا است. برای ارزیابی مدرک متقاضیان توسط سازمان وت اسس استرالیا ، ابتدا باید بر اساس رشته تحصیلی و حیطه کاری خودتان یکی از کد های شغلی معرفی شده از اداره مهاجرت استرالیا  در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا را انتخاب کنید.

 

گروه بندی سازمان وت اسس استرالیا | VETASSESS استرالیا

 

سازمان وت اسس استرالیا مشاغل را بر حسب نیازمندی ها به 5 گروه تقسیم می کند این 5 گروه به ترتیب A،B،C،D،E نام گزاری شده اند که در ادامه به معرفی آن ها می پردازیم.

 

گروه A : برای اخذ ارزیابی مثبت از سازمان وت اسس استرالیا گروه A باید مدرک تحصیلی معادل لیسانس استرالیا و یا بالاتر را ارائه کنید. شما باید سابقه کار مرتبط با مدرک تحصیلی ارائه کنید و از سویی ارائه حداقل یک سال سابقه کار مرتبط الزامی می باشد.

 

گروه B : برای اخذ ارزیابی مثبت از سازمان وت اسس استرالیا گروه B باید مدرک تحصیلی معادل لیسانس استرالیا و یا بالاتر را ارائه کنید. در این گروه براساس مدرک تحصیلی و سابقه کار باید حداقل بین یک تا سه سال سابقه کار را ارائه کنید.

 

گروه C : برای اخذ ارزیابی مثبت از سازمان وت اسس استرالیا گروه C باید مدرک تحصیلی معادل دیپپلم استرالیا و یا بالاتر را ارائه کنید. در این گروه براساس مدرک تحصیلی و سابقه کار باید حداقل بین یک تا دو سال سابقه کار را ارائه کنید.

 

گروه E : برای اخذ ارزیابی مثبت از سازمان وت اسس استرالیا گروه E باید مدرک تحصیلی معادل دیپپلم استرالیا و یا بالاتر را به سازمان وت اسس استرالیا ارائه کنید. در این گروه براساس مدرک تحصیلی و سابقه کار باید حداقل یک سال سابقه کار را ارائه کنید.

 

گروه D : برای اینکه بتوانید از یکی از مشاغل ارائه شده که در لیست مشاغل وت اسس استرالیا گروه D ارزیابی مثبت دریافت نمایید باید مدرک تحصیلی ارائه شده توسط شما باید معادل درجه سرتیفیکست 3  استرالیایی ( با سال ها سابقه کار ) و یا گواهینامه سرتیفیکیت 4 یا بالاتر درجه دیپلم ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد و دکتری باشد.

 

سازمان مهندسی استرالیا مسئول رسیدگی به مدارک مهندسانی است که رشته‌ی آن‌ها در لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا به عنوان مهندس آورده شده است. مهندسانی که قصد مهاجرت به استرالیا را دارند در گام اول باید مدارک مورد نیاز سازمان مهندسی استرالیا را جهت ارزیابی ارسال نمایند و مدارک خود را در سازمان مهندسی استرالیا ارزشیابی کنند. اگر فرد متقاضی در هنگام ارسال مدارک، نمره‌ی حداقل ۶ آیلتس یا معادل آن را در دیگر آزمون های مورد تایید اداره مهاجرت استرالیا را داشته باشد، ارزیابی مدارک فرد در حالت سریع (فست ترک Fast Track) تقریباً دو هفته به طول می‌انجامد و در حالت عادی این پروسه می‌تواند تا چهار ماه نیز به طول انجامد. هزینه‌ی ارزیابی با توجه به پکیج درخواستی می‌تواند از ۷۵۰ دلار استرالیا تا ۱۵۰۰ دلار متغیر باشد.

نکته قابل ذکر برای سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia) این است که شما باید یک CDR بنویسید. CDR یک پکیجی است متشکل از سه پروژه که شما با ارائه آن مدرک خورد را به نوعی معادل سازی می کنید با استرالیا

شما باید نمره زبان حداقل آیلتس 6 و یا معادل آن در دیگر آزمون های مورد تایید استرالیا را ارائه کنید.

 

دسته بندی سازمان مهندسی استرالیا

سازمان مهندسی استرالیا (Engineers Australia) بعد از ارزیابی مدارک مهندسان و براساس مدرک تحصیلی متقاضیان را در 5 گروه طبقه بندی می کند.

Professional Engineer

Engineering Technologist

Engineering Associate

Engineering Manager

Reject

دریافت ارزیابی از سازمان ارزیابی مربوطه

در مرحله‌ی اول از پروسه‌ی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا ، می‌بایست بعد از جمع‌آوری مدارک متقاضی، آن‌ها را برای ارزیابی به سازمان ارزیابی مربوط به رشته‌ی شغلی در نظر گرفته شده برای فرد ارسال کرد. مدت زمان ارزیابی مدارک به عواملی مانند سازمان ارزیابی، زمان ارسال مدارک، حجم و کیفیت مدارک بستگی دارد و معمولاً بین 2 هفته تا 4 ماه به طول می‌انجامد. هزینه‌ی ارزیابی نیز در هر سازمان متفاوت است. در زیر تعدادی از سازمان‌های ارزیابی آورده شده‌اند.

ثبت EOI

بعد از دریافت ارزیابی مثبت از سازمان ارزیابی مربوطه، نوبت به پر کردن فرم EOI در سامانه‌ی الکترونیکی و خودکار SkillSelect می‌رسد. بعد از ساختن نام کاربری و ورود به این سامانه، می‌بایست اطلاعات دقیق خود و تمامی همراهان را وارد کنید و بعد از تکمیل کردن فرم، این سامانه به صورت خودکار امتیازات شما را محاسبه می‌کند و اگر به حداقل امتیاز که در حال حاضر 65 امتیاز است، رسیده باشید، پرونده‌ی شما وارد صف به منظور دریافت دعوت‌نامه از طرف اداره مهاجرت استرالیا می‌شود. لازم به ذکر است این مرحله کاملاً رایگان بوده و هیچگونه هزینه‌ای توسط دولت استرالیا از شما گرفته نمی‌شود.

درخواست اسپانسر ایالتی

این مرحله به صورت همزمان با مرحله‌ی ثبت EOI برای متقاضیانی انجام می‌شود که نیاز به اخذ اسپانسر ایالتی دارند بدان معنا که که رشته‌ی شغلی آن‌ها فقط در لیست MLTSSL وجود دارد یا اینکه به حداقل امتیاز مورد نیاز جهت دریافت دعوتنامه ویزای ۱۸۹ استرالیا بدون دریافت امتیاز اسپانسری نرسیده‌اند. هر ایالت برای ارائه‌ی اسپانسری، شرایط خاص خود را دارد، برای بعضی ایالت‌ها در سامانه‌ی SkillSelect همزمان با ثبت EOI درخواست اسپانسری ارسال می‌شود ولی برای بعضی ایالت‌ها می‌بایست مستقیماً از طریق سایت همان ایالت اقدام به درخواست اسپانسری نمود. هزینه‌ی دریافت اسپانسری برای هر ایالت متفاوت است.

لاج کردن پرونده در اداره مهاجرت

بعد از دریافت دعوتنامه از اداره‌ی مهاجرت استرالیا ، نوبت به تشکیل پرونده در این اداره می رسد. تمامی فرآیند تشکیل پرونده تا صدور ویزای کار استرالیا به صورت آنلاین انجام می‌شود. در این مرحله باید تمامی مدارک متقاضی و همراهانش با حزییات کامل به همراه نامه‌ی ارزیابی در هنگام تشکیل پرونده ارسال شود. هزینه‌ی تشکیل پرونده برای متقاضی ۳۶۰۰ دلار استرالیا است و به ازای هر همراه بالای ۱۸ سال ۱۸۰۰ دلار استرالیا و هر همراه زیر ۱۸ سال می‌بایست ۹۰۰ دلار استرالیا به اداره‌ی مهاجرت استرالیا پرداخت نماید.

پیگیری تا زمان صدور ویزا

بعد از تشکیل پرونده در اداره‌ی مهاجرت، باید صبر کرد تا مسئول رسیدگی به پرونده مشخص شود تا متقاضی بتواند از طریق آن مسئول، پیگیر پرونده‌ی مهاجرتی خود شود. در این مرحله از متقاضی خواسته می‌شود که نقصی مدارک خود را در صورت وجود تکمیل کند. گواهی عدم سوء پیشینه و انجام تست‌های پزشکی در این مرحله از متقاضی خواسته می‌شود. اگر تمامی این مراحل بدون مشکل سپری شوند، بعد از گذشت ۲ تا ۸ ماه ویزای فرد صادر می‌گردد.

جدول امتیاز بندی مهاجرت به استرالیا از طریق ویزای کار استرالیا

فاکتور توضیحات امتیاز
 سن 18-24 سال 25
25-32 سال 30
33-39 سال 25
40-44 سال 15
 نمره‌ی زبان  نمره‌ی 6 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 0
 نمره‌ی 7 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 10
 نمره‌ی 8 به بالا در هر مهارت آیلتس یا PTE و ibT معادل 20
 سابقه کار خارج از استرالیا  سه سال سابقه کار مرتبط 5
 پنج سال سابقه کار مرتبط 10
هشت سال سابقه کار مرتبط 15
 سابقه کار داخل استرالیا  یک سال سابقه کار مرتبط 5
 سه سال سابقه کار مرتبط 10
 پنج سال سابقه کار مرتبط 15
 هشت سال سابقه کار مرتبط 20
 مدرک تحصیلی دکتری 20
 فوق لیسانس و لیسانس 15
فوق دیپلم و مدارک افتخاری معادل 10
تحصیل در استرالیا هر مدرک تحصیلی که داخل استرالیا صادر شود 5
 دیگر فاکتورها امتیاز همسر 5
مدرک مترجمی ناتی 5
تحصیل در مناطق کم‌جمعیت استرالیا 5
 اسپانسری  اسپانسری ایالتی برای ویزای 190 5
اسپانسری خویشاوندی و مناطق دور‌افتاده برای ویزای 489 10
ارتباط با ما

پیام خود را برای وکیل شرکت بفرستید

Start typing and press Enter to search