جدیدترین تغییرات مهاجرتی استرالیا با دامون آرین

در فضای مهاجرت به استرالیا یکماه پر حادثه داشتیم و سوالات زیادی برای متقاضیان پیش آمده که بر آن شدم در این نوشتار با شرح و بسط اتفاقات اخیر به این ابهامات پاسخ دهم .

اخبار اولیه جذاب بود و امیدوار کننده

ویزاهای جدید والدین 

بعد ار بیش از یکسال و نیم از گمانه زنیهای اولیه در مورد معرفی ویزاهای جدید برای اقامت طولانی مدت والدین بالاخره اداره مهاجرت اعلام کرد که این ویزا با ساب کلاس ۸۷۰ از ۱۷ آپریل ۲۰۱۹ شروع به کار میکند . از نکات جالب این ویزا این بود که برخلاف ویزاهای اقامت دائم قبلی والدین ،  الزام به رعایت balance of family test که حضور نیم یا بیش از نیمی از فرزندان در استرالیا اجباری نبود و به صرف داشتن یک فرزند با اقامت دائم یا شهروندی استرالیا کفایت میکند که والدین از گزینه های ویزاهای ۳ و ۵ ساله استفاده کنند . تفاوتی که این ویزاها با ویزاهای ۳ ساله توریستی که گاها به والدین اعطا میشد این هست که در ویزاهای توریستی ، والدین باید در هر بازه ۱۸ ماهه تنها ۱۲ ماه در خاک استرالیا میبودند که در ویزاهای جدید امکان اقامت بلا انقطاع تا سقف ۵ سال ( قابل تمدید ) برای آنها مهیاست که در هزینه های رفت و آمد و و مشکلات پروازهای طولانی صرفه جویی میشود .

هزینه ویزاهای ۳ ساله معادل ۵ هزار دلار و ۵ ساله معادل ۱۰ هزار دلار است . اسپانسر هم علاوه بر اینکه باید حداقل اقامت دائم استرالیا را داشته باشد ،‌لازم است که از حداقلی از درآمد در خانواده برخوردار باشد و همچنین هزینه پرونده اسپانسری معادل ۴۲۰ دلار را پرداخت کند .

جهت اطلاعات بیشتر این مقاله در مورد ویزاهای والدین را مطالعه بفرمایید

رشته های جدید در لیست اصلی

اوایل مارچ ، اداره مهاجرت مجددا با یک خبر جذاب همه را شگفت زده کرد . لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا تغییر کرده بود و ۳۶ رشته به لیست مشاغل اصلی مورد نیاز اضافه شده بودند . این خبر خوبی برای پاره ای از متقاضیان بود که قبل از این شرایط سخت و گاها نشدنی در اخذ اقامت استرالیا داشتند . از آن جمله مهندسین معدن ،‌مهندسین نفت ،‌کارشناسان محیط زیست ،‌کارشناسان شیمی ، متخصصین آمار ، اقتصاددانان ، متخصصین صنایع غذایی ،‌اساتید دانشگاه و ….

مطالعه این مقاله را جهت دریافت و مشاهده آخرین تغییرات لیست مشاغل مورد نیاز استرالیا ،‌به شما توصیه میکنم .

 

اما بعد از معرفی بودجه جدید چند خبر نگران کننده هم داشتیم که سعی میکنم به تفصیل در مورد آنها صحبت کنم و اثرات آنها را بررسی کنم .

 

کاهش تعداد ویزاهای اقامتی برای سال مالی آتی

دولت استرالیا در  بودجه چهار سال آینده ،‌برنامه ریزی کرده است که ویزاهای اقامتی که سالیانه صادر میکند را از رقم ۱۹۰ هزار ویزا به ۱۶۰ هزار کاهش دهد . کلیه انواع ویزاهای اقامتی از جمله نیروی کار متخصص بدون اسپانسر و یا با اسپانسر کارفرما و همچنین ویزاهای خانوادگی در این کاهش سهم داشتند اما بیشترین سهم را ویزاهای ساب کلاس ۱۸۹ به خود اختصاص دادند که ۴۳۹۹۰ ویزا به ۱۸۶۵۲ ویزا در طی یکسال تقلیل پیدا کرد.

نتیجه این امر برای متقاضیان ویزای ۱۸۹ دردناک خواهد بود .

با همه محاسبات جاری و در نظر گرفتن تعداد میانگین ویزا به دعوتنامه و همچنین سهمیه برای متقاضیان نیوزلندی ،‌به نظر میرسد که تعداد دعوتنامه های ماهانه ویزاهای ۱۸۹ حداکثر بین ۱۰۰۰ تا ۱۲۰۰ خواهد بود .  با توجه به تعداد میانگن ۵۵۰ نفری متقاضیان دارای ۸۰ و ۸۵ امتیازی به بالا در هر راند( البته عمدتا متقاضیان رشته های پرو راتا هستند ) پیش بینی میشود که سهمیه ای در حد حداکثر ۶۰۰ سهمیه به متقاضیان دارای امتیاز کمتر از ۸۰ برسد . این بدان معناست که متقاضیان رشته های نان پرو راتا با ۷۰ امتیاز شانس بالایی در جهت اخذ دعوتنامه ۱۸۹ نخواهند داشت و برای متقاضیان ۷۵ امتیازی رشته های نان پرو راتا نیز صفهای دو تا سه ماهه تشکیل خواهد شد .

در مورد رشته های پرو راتا شرایط متفاوت خواهد بود . به نظر میرسد رشته هایی مانند حسابداران و حسابرسان و مهندسین تکنولوژیست با امتیازی کمتر از ۸۰ و ۸۵ به امید دعوت نامه ۱۸۹ نباشند و بقیه رشته های پرو راتا ۷۵ امتیازی نیز خود را برای صفهای انتظار حدودا شش ماهه اماده کنند .

اما با توجه به اینکه سهمیه ویزاهای ۱۹۰ عملا تغییر چندانی نکرده است (نزدیک به ۲۵ هزار سهمیه ) و صد البته با خارج شدن سهمیه ۴۸۹ از این گزینه و اختصاص سهمیه مجزا برای آن ، به نظر میرسد شرایط ویزاهای ۱۹۰ در سال مالی آتی بهتر خواهد بود و متقاضیان میتوانند به اخذ اقامت دائم از طریق این نوع ویزاها امیدوار تر باشند . لذا اکیدا توصیه میکنم که بازه طلایی جولای تا نوامبر را جدی بگیرید . هم به این دلیل که آخرین فرصت اخذ ویزاهای ۴۸۹ خواهد بود و هم اینکه ایالتها در این بازه در تخصیص سهمیه های ویزای ۱۹۰ خود خساست کمتری دارند .

 

در ذیل خلاصه تعداد ویزاهایی که برای هرکدام از زیر شاخه ها در نظر گرفته شده است را به استحظار میرسانم :

2019-20 Migration program planning levels

    Skill stream

Employer Sponsored 30,000
Skilled Independent 18,652
Regional 23,000
Skilled Employer Sponsored 9,000
Skilled Work Regional 14,000
State/Territory Nominated 24,968
Business Innovation & Investment program 6,862
Global Talent 5,000
Distinguished Talent 200
Skill Total 108,682

    Family Stream

Partner 39,799
Parent 7,371
Other Family 562
Family Total 47,732
Special Eligibility 236
Child (estimate; not subject to a ceiling) 3,350

 

دو علامت سوال بزرگی که در معرفی ابتدایی وجود داشت ، ۲۳ هزار سهمیه ای بود که برای ویزاهای رجیونال و همچنین ۱۴ هزار سهمیه برای ویزاهای رجیونال دارای اسپانسر کارفرما تعیین شده بود .

مشخصا این اعداد ،‌واکنش دولت حاکم در آستانه انتخابات به درخواست احزاب راستگرا در کاهش جمعیت مهاجرین در شهرهای بزرگ بود . پس مشخص بود که برنامه ای برای ارائه ویزاهای خاص برای کار و زندگی مهاجرین متخصص در مناطق کم جمعیت تر استرالیا وجود دارد . این برنامه چند روز بعد اعلام شد .

ویزاهای رجیونال استرالیا

اداره مهاجرت استرالیا در یک خبر در مورد ویزاهای جدید رجینال به شرح و بسط اجمالی و ابتدایی این نوع ویزاها که از نوامبر ۲۰۱۹ شروع به کار خواهند کرد پرداخت . اعلام شد که دو نوع ویزای جدید از نوامبر معرفی خواهند شد

اولی به عنوان Skilled Employer Sponsored Regional (Provisional)  که جایگزین ویزاهای ساب کلاس ۱۸۷ خواهد شد و دومی با عنوان Skilled Work Regional (Provisional)  که جایگزین ویزاهای ساب کلاس ۴۸۹ خواهد شد .

چکیده تغییرات احتمالی مورد توجه برای متقاضیان ویزاهای اسکیلد ورکر بر این اساس خواهد بود که :

مناطق رجیونال بازه گسترده تری را در بر خواهند داشت . عملا غیر از سیدنی ،‌ملبورن ،‌بریزبین و گولد کوست و پرت بقیه استرالیا را در بر خواهند داشت . احتمالا خبر جذابی برای متقاضیانیست که شرایط ویزاهای اقامت دائم را ندارند و قصد اقامت در نزدیکی سیدنی را دارند که به نظر میرسد شهرهای نیوکسل و ولنگوگ در تقسیم بندی جدید جزو مناطق رجیونال خواهند بود و صد البته این خبر خوبی برای دانشجویان پر شمار ایرانی دانشگاه ولنگوگ هم خواهد بود .همچنین برای افرادی که قصد دارند در نزدیکی ملبورن زندگی کنند نیز مناطقی مثل جیلانگ و گرمپیانس که در این لیست جدید به مناطق رجیونال اضافه شده اند میتوانند گزینه های جذابی باشند .

این ویزاها ۵ ساله خواهند بود ، در مقابل ویزاهای ۴ ساله قبلی

جهت اخذ اقامت دائم استرالیا سه سال زندگی در مناطق رجیونال مورد نیاز خواهد بود ،‌در مقابل دوسال مورد نیاز ویزاهای ۴۸۹

۵ امتیاز اضافه تر مهاجرتی برای این نوع ویزاها که به نظر میرسد امتیاز اسپانسر مناطق رجیونال را از ۱۰ به ۱۵ افزایش خواهد داد .

 

اضافه شدن هزینه های رسیدگی به پرونده ها 

بر اساس بودجه اعلامی ،‌هزینه رسیدگی به پرونده ها از اول جولای ۲۰۱۹ به میزان ۵.۴ درصد افزایش خواهد داشت . این بدان معناست که هزینه متقاضی اصلی در پرونده های ویزاهای تخصصی نزدیک به ۲۰۰ دلار افزایش پیدا خواهد کرد . همچنین ویزاهای پارتنر ۳۸۶ دلار افزایش قیمت خواهند داشت .

تغییرات در جدول امتیازات 

در بودجه ،‌اعلام شده است که مطمئننا تغییراتی در جدول امتیازات از نوامبر ۲۰۱۹ خواهیم داشت . تعدادی از این تغییرات مشخص شده است که از آن جمله به ۵ امتیاز اضافه تر برای اسپانسر زندگی و کار در مناطق کم جمعیت اشاره کرد . همچنین امتیاز جدیدی برای متقاضیانی که همسر آنها توانایی اخذ نمره زبان معادل ایلتس ۶ یا پی تی ای ۵۰ را دارند در نظر گرفته شده .

در سیستم امتیاز بندی جاری ،‌همسر برای اینکه بتواند ۵ امتیاز مهاجرتی به متقاضی اصلی کمک کند علاوه بر اخذ نمره زبان معادل آیلتس ۶ لازم بود که اسکیل اسسمنت مثبت در رشته ای که شرایط اقدام برای ساب کلاس مورد تقاضا را داشته باشد را نیز دریافت میکرد . به نظر میرسد شرط اسکیل اسسمنت برقرار خواهد بود و مشابه ماترکس کنبرا امتیاز اضافه تری برای اسسمنت همسر خواهیم داشت به این معنا که در حقیقت افرادی که پارتنر آنها در شرایط حال حاضر ۵ امتیاز به آنها کمک خواهند کرد ،‌از بعد از نوامبر شامل ۱۰ امتیاز مهاجرتی خواهند بود.

همچنین اعلام شده است که تغییرات دیگری هم در جدول امتیازات برقرار خواهد شد که متقاضیان مجرد نیز بتوانند از امکان افزایش امتیاز استفاده نمایند .

پیشنهاد میکنم که متقاضیان متاهل ( یا در شرف تاهل) در بازه ای که تا نوامبر امسال باقیمانده بر روی این امتیازات سرمایه گذاری کرده و سعی در مهیا کردن شرایط در همسر خود از جمله نمره زبان مورد نیاز و همچنین ارزیابی مثبت داشته باشند .

 

Recent Posts

Leave a Comment

ارتباط با ما

پیام خود را برای وکیل شرکت بفرستید

Start typing and press Enter to search